SZCZEPIENIA UCZNIÓW W WIEKU 12-18 LAT W PUNKTACH SZCZEPIEŃ, W TYM W SZKOŁACH

Przechwytywanie

Szykuje się rewolucja w zakresie szczepień młodzieży w szkołach. Ministerstwo Edukacji i Nauki wystosowało do Dyrektorów szkół pismo w sprawie organizacji szczepień.

Co się wydarzy począwszy od września br.?

Projekt MEiN przewiduje możliwość utworzenia punktu szczepień w szkole lub organizację wyjścia do punktu szczepień przez szkołę.

Harmonogram działań wygląda następująco:

  • 1-5 września – tydzień informacyjny – lekcje wychowawcze i spotkania z rodzicami o charakterze informacyjno-edukacyjnym
  • 6-12 września – tydzień przygotowania do szczepienia – zbieranie przez wychowawców zgód od rodziców i opiekunów prawnych na szczepienie dzieci
  • 13-19 września – tydzień szczepień

Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia dziecka.

Podczas szczepień uczniów zarówno na terenie szkoły, jak i w punkcie szczepień mogą również zaszczepić się nauczyciele oraz najbliższa rodzina ucznia (po ustaleniu z dyrektorem szkoły lub punktem szczepień).

Dotychczas dopuszczone do szczepienia przeciw COVID-19, w grupie wiekowej od 12 roku życia zostały dwa produkty:

Comirnaty firmy Pfizer/BioNTech

Najczęściej występującymi działaniami niepożądanymi u młodzieży w wieku od 12 do 15 lat były: ból w miejscu wstrzyknięcia (>90%), zmęczenie i ból głowy (>70%), ból mięśni i dreszcze (>40%), ból stawów i gorączka (>20%).

Spikevax firmy Moderna Biotech Spain, S.L.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, ból głowy, ból mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę. Większość tych działań niepożądanych miała nasilenie
od łagodnego do umiarkowanego i zwykle przemijała w ciągu kilku dni od otrzymania szczepionki.

Jaką decyzję podejmiesz? Czy twoje dziecko zostanie zaszczepione?

Więcej informacji pod linkiem /źródło informacji/:

Organizacja szczepień – informacja dla dyrektorów szkół i placówek – Ministerstwo Edukacji i Nauki – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

Udostępnij post:

Inne posty