Tuż, tuż początek roku szkolnego, a wraz z nim gorączka przygotowań. Co wybrać tornister czy plecak? Jaki model jest najlepszy? Dla dzieci z młodszych klas to ważny zakup. Własny plecak, piórnik, czy worek ma dla nich ogromne znaczenie i sprawia radość. Rodzice jednak powinni wziąć pod uwagę również wagę plecaka, tworzywo z którego został wykonany, jakość oraz jego funkcjonalność.
Proponujemy, aby Rodzice dowiedzieli się w szkole, czy dysponuje ona szafkami do przechowywania książek, artykułów piśmienniczych, materiałów biurowych, stroju na WF itp. W większości szkół w stolicy takie szafki funkcjonują i znacznie odciążają plecy uczniów.
Z własnego doświadczenia radzimy, by Rodzic wziął pod uwagę model z usztywnianymi, profilowanymi plecami plecaka oraz z szerokimi szelkami. Należy przemyśleć ilość komór plecaka i np. zewnętrzną kieszonkę na picie. Dlaczego zewnętrzną? Ponieważ dzieciom zdarza się rozlać picie i mniejszym problemem jest zalanie na zewnątrz, niż w wewnątrz. W praktyce sprawdzają się minimum dwie komory plecaka i zewnętrzna kieszonka. Starszym dzieciom przyda się zapewne kieszonka na telefon komórkowy.
Dzieci w starszych klasach będą wykonywać prace plastyczne w domu. Najczęściej jest to format A4. Można je zwinąć w rulon lub usztywnić w koszulce. Ze względu na format prac i wielkość podręczników oraz dużych zeszytów, rozmiar plecaka powinien pomieścić format A4.
Zalecenia Głównego Inspektoratu Sanitarnego:

Zwróć uwagę na to, że na wagę plecaka wpływa również jego masa. W dużych, wybranych hipermarketach przed zakupem można zważyć plecak. Masa plecaka powinna być zawarta w opisie produktu np. w aukcji internetowej.
Czy warto kupić plecak na kółkach? Ten kto podróżował z torbą, a następnie zakupił walizkę na kółkach, wie jaka to ulga. Ale czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla dziecka w szkole? Jeśli dziecko podróżuje lub spaceruje do szkoły po utwardzonej powierzchni lub komunikacją miejską, może to być dobre rozwiązanie. Jednak należy pamiętać o tym, że plecaki te z uwagi na konstrukcję są cięższe od tradycyjnych. Wystąpi problem z wnoszeniem plecaka po schodach np. w szkole. W przypadku niepogody powinno się go założyć na plecy, a dziecko zapewne będzie prowadzić plecak przez kałuże, błoto itp. Ceny plecaków na kółkach są najczęściej wyższe.
Przy zakupie plecaka nie nastawiajmy się na zakup na osiem lat edukacji w Szkole Podstawowej. Klasy 1-3 rządzą się swoimi prawami. Kupujemy plecak mniejszy dla mniejszego dziecka. Dla starszego dziecka wybieramy model większy – młodzieżowy.
Przemyślcie zakup kompletów dla młodszego dziecka. Jest to praktyczne rozwiązanie: plecak, piórnik, worek. Dziecku łatwiej zapamiętać, że to jego rzeczy.
Zwróćcie uwagę na detale, np. na to, czy w środku jest miejsce do umieszczenia karteczki z imieniem dziecka lub miejsca do podpisania plecaka.
Przetestujcie czy plecak jest wodoodporny oraz czy jakość zapięcia jest wystarczająca.
Porównajcie ceny w internecie i tego samego modelu w sklepie stacjonarnym.
Udanych zakupów 🙂